Vicor Corporation VI-20N-CX-F1
VI-20N-CX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20N-CX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VI-20N-CX-F1.pdf
Availability of VI-20N-CX-F1
QUANTITY
VI-20N-CX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20N-CX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20N-CX-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20N-CX-F1
Related LinksVI-20N, VI-20N-CX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20N-CX-F1 Details Description
Related parts for VI-20N-CX-F1
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OP AMP VID SGL 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTARY W/ROD ADJ datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO204AL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf