ASSMANN WSW Components AWH-26A-0222-T
AWH-26A-0222-T picture photo
Mfg. Part Number
AWH-26A-0222-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS R/A SHORT GOLD
Datasheet Download
AWH-26A-0222-T.pdf
Availability of AWH-26A-0222-T
QUANTITY
AWH-26A-0222-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-26A-0222-T
Internal Part NumberEIS-AWH-26A-0222-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-26A-0222-T
Related LinksAWH-26A, AWH-26A-0222-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-26A-0222-T Details Description
Related parts for AWH-26A-0222-T
IC CTRLR DDR DRAM, SDRAM 28QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20TSSOP datasheet.pdf
3115 METRAL RCT STR PF 5X6 datasheet.pdf
PQ,MQS SOCKET HOUSING 3+24P datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO263 datasheet.pdf