ASSMANN WSW Components AWH-26G-0202-T
AWH-26G-0202-T picture photo
Mfg. Part Number
AWH-26G-0202-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS VERT GOLD
Datasheet Download
AWH-26G-0202-T.pdf
Availability of AWH-26G-0202-T
QUANTITY
AWH-26G-0202-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-26G-0202-T
Internal Part NumberEIS-AWH-26G-0202-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-26G-0202-T
Related LinksAWH-26G, AWH-26G-0202-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-26G-0202-T Details Description
Related parts for AWH-26G-0202-T
CONNECTOR CPCI 154POS PRESFIT datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 54POS datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 619 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf