Sumida Corporation RCR664DNP-3R9M
RCR664DNP-3R9M picture photo
Mfg. Part Number
RCR664DNP-3R9M
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 2A 50 MOHM TH
Datasheet Download
RCR664DNP-3R9M.pdf
Availability of RCR664DNP-3R9M
QUANTITY
RCR664DNP-3R9M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR664DNP-3R9M
Internal Part NumberEIS-RCR664DNP-3R9M
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-664D
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR664DNP-3R9M
Related LinksRCR664D, RCR664DNP-3R9M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR664DNP-3R9M Details Description
Related parts for RCR664DNP-3R9M
IC INVERTER 8-INPUT 20TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2450K 2SMD datasheet.pdf
Connector HDMI 19 Position datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf