ASSMANN WSW Components AWH-50A-0222-T
AWH-50A-0222-T picture photo
Mfg. Part Number
AWH-50A-0222-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS R/A SHORT GOLD
Datasheet Download
AWH-50A-0222-T.pdf
Availability of AWH-50A-0222-T
QUANTITY
AWH-50A-0222-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-50A-0222-T
Internal Part NumberEIS-AWH-50A-0222-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-50A-0222-T
Related LinksAWH-50A, AWH-50A-0222-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-50A-0222-T Details Description
Related parts for AWH-50A-0222-T
FIXED IND 120UH 1A 250 MOHM TH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf