ASSMANN WSW Components AWH20G-0232-IDC-R
AWH20G-0232-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH20G-0232-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 20POS LONG W/O EAR
Datasheet Download
AWH20G-0232-IDC-R.pdf
Availability of AWH20G-0232-IDC-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWH20G-0232-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH20G-0232-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH20G-0232-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package84
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH20G-0232-IDC-R
Related LinksAWH20G-0, AWH20G-0232-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH20G-0232-IDC-R Details Description
Related parts for AWH20G-0232-IDC-R
KIT DEV 9C MODULE FOR NET+OS datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 19DBI 8" MC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf