ASSMANN WSW Components AWH24G-E232-IDC
AWH24G-E232-IDC picture photo
Mfg. Part Number
AWH24G-E232-IDC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 24POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH24G-E232-IDC.pdf
Availability of AWH24G-E232-IDC
QUANTITY
AWH24G-E232-IDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH24G-E232-IDC
Internal Part NumberEIS-AWH24G-E232-IDC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions24
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH24G-E232-IDC
Related LinksAWH24G-, AWH24G-E232-IDC Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH24G-E232-IDC Details Description
Related parts for AWH24G-E232-IDC
Connector Receptacle, Pass Through 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 612K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
L-TEK F 17POS SIL CBL CONN datasheet.pdf