Vishay/Dale IMC1210BN39NJ
IMC1210BN39NJ picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210BN39NJ
Brief Description
FIXED IND 39NH 530MA 270 MOHM
Datasheet Download
IMC1210BN39NJ.pdf
Availability of IMC1210BN39NJ
QUANTITY
IMC1210BN39NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210BN39NJ
Internal Part NumberEIS-IMC1210BN39NJ
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating530mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)270 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210BN39NJ
Related LinksIMC121, IMC1210BN39NJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210BN39NJ Details Description
Related parts for IMC1210BN39NJ
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 7A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
CAP TANT 14UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf