ASSMANN WSW Components AWH30G-E232-IDC
AWH30G-E232-IDC picture photo
Mfg. Part Number
AWH30G-E232-IDC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 30POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH30G-E232-IDC.pdf
Availability of AWH30G-E232-IDC
QUANTITY
AWH30G-E232-IDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH30G-E232-IDC
Internal Part NumberEIS-AWH30G-E232-IDC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions30
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH30G-E232-IDC
Related LinksAWH30G-, AWH30G-E232-IDC Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH30G-E232-IDC Details Description
Related parts for AWH30G-E232-IDC
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FS/FD COVER 3P4W NON-NEMA 50A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TRIM 0.6-4.5PF 500V datasheet.pdf