ASSMANN WSW Components AWHW-20G-0102-T
AWHW-20G-0102-T picture photo
Mfg. Part Number
AWHW-20G-0102-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER LOW-PRO 20POS 30AU
Datasheet Download
AWHW-20G-0102-T.pdf
Availability of AWHW-20G-0102-T
QUANTITY
AWHW-20G-0102-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWHW-20G-0102-T
Internal Part NumberEIS-AWHW-20G-0102-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)