ASSMANN WSW Components AWHW16A-0202-T-R
AWHW16A-0202-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWHW16A-0202-T-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADR R/A LO-PRO 16POS GOLD
Datasheet Download
AWHW16A-0202-T-R.pdf
Availability of AWHW16A-0202-T-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWHW16A-0202-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWHW16A-0202-T-R
Internal Part NumberEIS-AWHW16A-0202-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWHW16A-0202-T-R
Related LinksAWHW16A-, AWHW16A-0202-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWHW16A-0202-T-R Details Description
Related parts for AWHW16A-0202-T-R
OPTOISOLTR 3.75KV TRANS 8-DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 49.9 OHM 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ICL 20 OHM 20% 1.6A 8.5MM datasheet.pdf
CABLE STR PLUG-SOCKET 3POS 1M datasheet.pdf