ASSMANN WSW Components AWHW2-10A-0202
AWHW2-10A-0202 picture photo
Mfg. Part Number
AWHW2-10A-0202
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER LO-PRO 2MM 10POS R/A
Datasheet Download
AWHW2-10A-0202.pdf
Availability of AWHW2-10A-0202
QUANTITY
AWHW2-10A-0202 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWHW2-10A-0202
Internal Part NumberEIS-AWHW2-10A-0202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWHW2-10A-0202
Related LinksAWHW2-1, AWHW2-10A-0202 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWHW2-10A-0202 Details Description
Related parts for AWHW2-10A-0202
RELAY SSR 10A ZERO 5-24VDC IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SHIELD PLUS FRAME PLUS INSULATOR datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 50PC datasheet.pdf
4-WAY PLUG T/H PANEL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
RANDOM COLOR CAMERA datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 43-86V 7A datasheet.pdf