Electroswitch A223S1D9V60GP
A223S1D9V60GP picture photo
Mfg. Part Number
A223S1D9V60GP
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Datasheet Download
A223S1D9V60GP.pdf
Availability of A223S1D9V60GP
QUANTITY
A223S1D9V60GP Order Process
Ship out your order
Specifications of A223S1D9V60GP
Internal Part NumberEIS-A223S1D9V60GP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesA
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeAnti-Rotation
Actuator Length10.41mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life60,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A223S1D9V60GP
Related LinksA223S1, A223S1D9V60GP Datasheet, Electroswitch Distributor
A223S1D9V60GP Details Description
Related parts for A223S1D9V60GP
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 400A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT W/O NUT 48POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK INSERTION BRIDGE datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 10POS FOR PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 60W datasheet.pdf