Microchip Technology PIC16F870-I/SP
PIC16F870-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F870-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F870-I/SP.pdf
Availability of PIC16F870-I/SP
QUANTITY
PIC16F870-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F870-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16F870-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F870-I/SP
Related LinksPIC16F8, PIC16F870-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F870-I/SP Details Description
Related parts for PIC16F870-I/SP
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 26POS datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 0605 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 18A TDSON-8 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 3.5MM 8POS GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 449MA 800 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 909OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf