ASSMANN WSW Components AWHW2-10G-SMD-R
AWHW2-10G-SMD-R picture photo
Mfg. Part Number
AWHW2-10G-SMD-R
Brief Description
CONN HEADER LO-PRO 2MM 10POS SMD
Datasheet Download
AWHW2-10G-SMD-R.pdf
Availability of AWHW2-10G-SMD-R
QUANTITY
AWHW2-10G-SMD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWHW2-10G-SMD-R
Internal Part NumberEIS-AWHW2-10G-SMD-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Series-
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWHW2-10G-SMD-R
Related LinksAWHW2-1, AWHW2-10G-SMD-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWHW2-10G-SMD-R Details Description
Related parts for AWHW2-10G-SMD-R
DIODE ZENER 12V 3W SMB datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 47 OHM 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 3.3V .9-2.5VOUT SM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf