Bourns Inc. 4306R-101-501
4306R-101-501 picture photo
Mfg. Part Number
4306R-101-501
Brief Description
RES ARRAY 5 RES 500 OHM 6SIP
Datasheet Download
4306R-101-501.pdf
Availability of 4306R-101-501
QUANTITY
4306R-101-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4306R-101-501
Internal Part NumberEIS-4306R-101-501
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package35
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4300R
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)500
Tolerance±2%
Number of Resistors5
Number of Pins6
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP
Supplier Device Package6-SIP
Size / Dimension0.584" L x 0.085" W (14.83mm x 2.16mm)
Height0.195" (4.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4306R-101-501
Related Links4306R-, 4306R-101-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4306R-101-501 Details Description
Related parts for 4306R-101-501
CAP ALUM 220UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
CONN RING 10 AWG #1/4 PIDG datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 15/16" datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.75"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .015-.025".350"L datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
VHB ACRYLIC FOAM CIRCLE3/4"250PC datasheet.pdf
HEAT SHRINK IMCSN 1500 BK 25FT datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 10A TO220AB datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf