ASSMANN WSW Components AWHW2-50A-0202-T-R
AWHW2-50A-0202-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWHW2-50A-0202-T-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER LO-PRO 2MM 50POS R/A
Datasheet Download
AWHW2-50A-0202-T-R.pdf
Availability of AWHW2-50A-0202-T-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWHW2-50A-0202-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWHW2-50A-0202-T-R
Internal Part NumberEIS-AWHW2-50A-0202-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWHW2-50A-0202-T-R
Related LinksAWHW2-50A, AWHW2-50A-0202-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWHW2-50A-0202-T-R Details Description
Related parts for AWHW2-50A-0202-T-R
IC MOTOR DRIVER PAR 28HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 3PORT BLACK datasheet.pdf
MCP HYB 60P PLUG ASSY BOLT/GRY datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 2A 6DFN datasheet.pdf