ASSMANN WSW Components AWLP-40/3.2-T-R
AWLP-40/3.2-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWLP-40/3.2-T-R
Brief Description
CONN DIP 40POS .1" X .1" TIN
Datasheet Download
AWLP-40/3.2-T-R.pdf
Availability of AWLP-40/3.2-T-R
QUANTITY
AWLP-40/3.2-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWLP-40/3.2-T-R
Internal Part NumberEIS-AWLP-40/3.2-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Cable Assemblies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,008
PackagingTray
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions40
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWLP-40/3.2-T-R
Related LinksAWLP-40, AWLP-40/3.2-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWLP-40/3.2-T-R Details Description
Related parts for AWLP-40/3.2-T-R
CONN FERRULE 14AWG BLUE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 7POS BK datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.0 X 3.8MM KNKD PIN datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 145MA 5.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP POLY 390UF 20% 20V SMD datasheet.pdf