Abracon Corporation AWSCR-18.43CV-T
AWSCR-18.43CV-T picture photo
Mfg. Part Number
AWSCR-18.43CV-T
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
RESONATOR CER 18.43MHZ W/CAP SMD
Datasheet Download
AWSCR-18.43CV-T.pdf
Availability of AWSCR-18.43CV-T
QUANTITY
AWSCR-18.43CV-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWSCR-18.43CV-T
Internal Part NumberEIS-AWSCR-18.43CV-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAWSCR-CV.pdfAWSCR-CV.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesAWSCR-CV
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency18.43MHz
TypeCeramic
FeaturesBuilt in Capacitor
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance40 Ohm
Capacitance22pF
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.146" L x 0.122" W (3.70mm x 3.10mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWSCR-18.43CV-T
Related LinksAWSCR-1, AWSCR-18.43CV-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AWSCR-18.43CV-T Details Description
Related parts for AWSCR-18.43CV-T
CONV DC/DC 1.5A 5V OUT VERT MNT datasheet.pdf
IC SMART POWER MOD 10A SPM32-AA datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 4.8A 53 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 556 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf