Abracon Corporation AWSCR-20.00CW-T
AWSCR-20.00CW-T picture photo
Mfg. Part Number
AWSCR-20.00CW-T
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
RESONATOR CER 20.00MHZ W/CAP SMD
Datasheet Download
AWSCR-20.00CW-T.pdf
Availability of AWSCR-20.00CW-T
QUANTITY
AWSCR-20.00CW-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWSCR-20.00CW-T
Internal Part NumberEIS-AWSCR-20.00CW-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAWSCR-CW.pdfAWSCR-CW.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesAWSCR-CW
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency20MHz
TypeCeramic
FeaturesBuilt in Capacitor
Frequency Stability±0.2%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance60 Ohm
Capacitance10pF
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWSCR-20.00CW-T
Related LinksAWSCR-2, AWSCR-20.00CW-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AWSCR-20.00CW-T Details Description
Related parts for AWSCR-20.00CW-T
INSERT FEMALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 16TAP 69NS 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN RECPT 24-20AWG GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 520MA 350 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 2DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf