Triad Magnetics AWSP100-5
AWSP100-5 picture photo
Mfg. Part Number
AWSP100-5
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 100W
Datasheet Download
AWSP100-5.pdf
Availability of AWSP100-5
QUANTITY
AWSP100-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWSP100-5
Internal Part NumberEIS-AWSP100-5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAWSP100-5
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAWSP100
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.83" L x 3.86" W x 1.65" H (199.0mm x 98.0mm x 42.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsTUV, UR
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWSP100-5
Related LinksAWSP, AWSP100-5 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
AWSP100-5 Details Description
Related parts for AWSP100-5
TVS DIODE 53VWM 85VC SMB datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 51A TO-262 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4890MM datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf