Microsemi SoC AX2000-1FGG896M
AX2000-1FGG896M picture photo
Mfg. Part Number
AX2000-1FGG896M
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 586 I/O 896FBGA
Datasheet Download
AX2000-1FGG896M.pdf
Availability of AX2000-1FGG896M
QUANTITY
AX2000-1FGG896M Order Process
Ship out your order
Specifications of AX2000-1FGG896M
Internal Part NumberEIS-AX2000-1FGG896M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginVarious PGA Pkg Assembly Site Chg 5/Nov/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAxcelerator
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells21504
Total RAM Bits294912
Number of I/O586
Number of Gates2000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case896-BGA
Supplier Device Package896-FBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AX2000-1FGG896M
Related LinksAX2000-, AX2000-1FGG896M Datasheet, Microsemi SoC Distributor
AX2000-1FGG896M Details Description
Related parts for AX2000-1FGG896M
CONN CAP FOR RJ11F SERIES RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
ADAPTER BNC MALE-DBL BANA PLUG datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 44POS AU datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 310VAC datasheet.pdf