Microsemi SoC AX500-2FGG676
AX500-2FGG676 picture photo
Mfg. Part Number
AX500-2FGG676
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 336 I/O 676FBGA
Datasheet Download
AX500-2FGG676.pdf
Availability of AX500-2FGG676
QUANTITY
AX500-2FGG676 Order Process
Ship out your order
Specifications of AX500-2FGG676
Internal Part NumberEIS-AX500-2FGG676
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAxcelerator
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells5376
Total RAM Bits73728
Number of I/O336
Number of Gates500000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case676-BGA
Supplier Device Package676-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AX500-2FGG676
Related LinksAX500-, AX500-2FGG676 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
AX500-2FGG676 Details Description
Related parts for AX500-2FGG676
IC INVERTER COMP PR DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 2.5V INV CMOS SMD datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 20NS 100QFP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 6MM UNIV datasheet.pdf
RES 1.42M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf