Microsemi SoC AX500-PQG208
AX500-PQG208 picture photo
Mfg. Part Number
AX500-PQG208
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 115 I/O 208QFP
Datasheet Download
AX500-PQG208.pdf
Availability of AX500-PQG208
QUANTITY
AX500-PQG208 Order Process
Ship out your order
Specifications of AX500-PQG208
Internal Part NumberEIS-AX500-PQG208
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAxcelerator
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells5376
Total RAM Bits73728
Number of I/O115
Number of Gates500000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AX500-PQG208
Related LinksAX500-, AX500-PQG208 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
AX500-PQG208 Details Description
Related parts for AX500-PQG208
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 8CHAN SRL 20SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SOCKETS datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 30POS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
350 TB RIS CLA DIP SOLID datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf