GE Critical Power AXA010A0X3
AXA010A0X3 picture photo
Mfg. Part Number
AXA010A0X3
Brief Description
CONVER DC/DC 0.75 5.5V @ 10A SIP
Datasheet Download
AXA010A0X3.pdf
Availability of AXA010A0X3
QUANTITY
AXA010A0X3 Order Process
Ship out your order
Specifications of AXA010A0X3
Internal Part NumberEIS-AXA010A0X3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Standard Package126
SeriesAustin Lynx™
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.8 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series55W
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max55W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXA010A0X3
Related LinksAXA01, AXA010A0X3 Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXA010A0X3 Details Description
Related parts for AXA010A0X3
TVS DIODE 41.3VWM DO204AL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 3.18 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
30 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf