GE Critical Power AXH010A0F-SR
AXH010A0F-SR picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0F-SR
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 10A 33W
Datasheet Download
AXH010A0F-SR.pdf
Availability of AXH010A0F-SR
QUANTITY
AXH010A0F-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0F-SR
Internal Part NumberEIS-AXH010A0F-SR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package250
SeriesAustin Lynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0F-SR
Related LinksAXH010, AXH010A0F-SR Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0F-SR Details Description
Related parts for AXH010A0F-SR
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
FEET MOUNTING PKG OF 4 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 50MA 4-SOP 200V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CATCH SILVR/NAT .515"X.656" HOLE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 28POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 8.9A 6UDFN datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf