GE Critical Power AXH010A0FZ
AXH010A0FZ picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0FZ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 10A 33W
Datasheet Download
AXH010A0FZ.pdf
Availability of AXH010A0FZ
QUANTITY
AXH010A0FZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0FZ
Internal Part NumberEIS-AXH010A0FZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package126
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0FZ
Related LinksAXH01, AXH010A0FZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0FZ Details Description
Related parts for AXH010A0FZ
IC CTRLR POWER SUPPLY SGL 8-SOIC datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AM RADIO RCVR 20-SOIC datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 5 datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 380A 600V 3POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
TERM GUIDE RAIL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 1P 12POS SHORT datasheet.pdf
CABLE BUNDLE ACCY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Non-Isolated 10A SIP DC/DC Converters datasheet.pdf