GE Critical Power AXH010A0G
AXH010A0G picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0G
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 10A 25W
Datasheet Download
AXH010A0G.pdf
Availability of AXH010A0G
QUANTITY
AXH010A0G Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0G
Internal Part NumberEIS-AXH010A0G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package126
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0G
Related LinksAXH0, AXH010A0G Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0G Details Description
Related parts for AXH010A0G
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 60V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN IDC 10POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 12 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf