GE Critical Power AXH010A0G5
AXH010A0G5 picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0G5
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 10A 25W
Datasheet Download
AXH010A0G5.pdf
Availability of AXH010A0G5
QUANTITY
AXH010A0G5 Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0G5
Internal Part NumberEIS-AXH010A0G5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package126
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0G5
Related LinksAXH01, AXH010A0G5 Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0G5 Details Description
Related parts for AXH010A0G5
RES 634K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 12POS GOLD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT HALF WAVE 900MHZ 7" MMCX M datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 28POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf