GE Critical Power AXH010A0P
AXH010A0P picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 10A 12W
Datasheet Download
AXH010A0P.pdf
Availability of AXH010A0P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXH010A0P Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0P
Internal Part NumberEIS-AXH010A0P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package126
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0P
Related LinksAXH0, AXH010A0P Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0P Details Description
Related parts for AXH010A0P
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5GHZ W-LAN SMD datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2MM R/A T-H 10AU datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
TPIECE 60MM WITH 2 CONNECTING PL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf