GE Critical Power AXH010A0PZ
AXH010A0PZ picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0PZ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 10A 12W
Datasheet Download
AXH010A0PZ.pdf
Availability of AXH010A0PZ
QUANTITY
AXH010A0PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0PZ
Internal Part NumberEIS-AXH010A0PZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0PZ
Related LinksAXH01, AXH010A0PZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0PZ Details Description
Related parts for AXH010A0PZ
RES SMD 2.94M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 31POS TIN PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM CM 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf