Panasonic Electric Works AXT330224
AXT330224 picture photo
Mfg. Part Number
AXT330224
Brief Description
CONN SOCKET .4MM 30POS SMD
Datasheet Download
AXT330224.pdf
Availability of AXT330224
QUANTITY
AXT330224 Order Process
Ship out your order
Specifications of AXT330224
Internal Part NumberEIS-AXT330224
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
How to Read Date Codes
Product Training ModulesTough Contact Connectors
Featured ProductTough Contact Connector Series
Hot New Technologies
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP4S
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm
Height Above Board0.096" (2.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXT330224
Related LinksAXT3, AXT330224 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AXT330224 Details Description
Related parts for AXT330224
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf