| Internal Part Number | EIS-B82732R2771B30 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 640 | |
| Number of Lines | 2 | |
| Inductance | 39mH | |
| Current | 770mA | |
| DC Resistance (DCR) | - | |
| Impedance | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 0.945" L x 0.650" W (24.00mm x 16.50mm) | |
| Height (Max) | 0.925" (23.50mm) | |