Diodes Incorporated AZ1085D-3.3TRG1
AZ1085D-3.3TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1085D-3.3TRG1
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A
Datasheet Download
AZ1085D-3.3TRG1.pdf
Availability of AZ1085D-3.3TRG1
QUANTITY
AZ1085D-3.3TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1085D-3.3TRG1
Internal Part NumberEIS-AZ1085D-3.3TRG1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)3.2A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1085D-3.3TRG1
Related LinksAZ1085D, AZ1085D-3.3TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1085D-3.3TRG1 Details Description
Related parts for AZ1085D-3.3TRG1
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
IC REG BOOST -24V 30MA SIP9LF datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf