Diodes Incorporated AZ1085S-1.8TRE1
AZ1085S-1.8TRE1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1085S-1.8TRE1
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A
Datasheet Download
AZ1085S-1.8TRE1.pdf
Availability of AZ1085S-1.8TRE1
QUANTITY
AZ1085S-1.8TRE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1085S-1.8TRE1
Internal Part NumberEIS-AZ1085S-1.8TRE1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)3.2A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1085S-1.8TRE1
Related LinksAZ1085S, AZ1085S-1.8TRE1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1085S-1.8TRE1 Details Description
Related parts for AZ1085S-1.8TRE1
TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 22K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 12 CKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf