Diodes Incorporated AZ1085S2-1.5TRE1
AZ1085S2-1.5TRE1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1085S2-1.5TRE1
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 3A
Datasheet Download
AZ1085S2-1.5TRE1.pdf
Availability of AZ1085S2-1.5TRE1
QUANTITY
AZ1085S2-1.5TRE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1085S2-1.5TRE1
Internal Part NumberEIS-AZ1085S2-1.5TRE1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package800
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)3.2A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1085S2-1.5TRE1
Related LinksAZ1085S2, AZ1085S2-1.5TRE1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1085S2-1.5TRE1 Details Description
Related parts for AZ1085S2-1.5TRE1
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14DIP datasheet.pdf
LED 5MM QUAD LOW CUR GRN PC MNT datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/4"-48" BLACK datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 3/8 ORN 50' datasheet.pdf
CAP CER 680PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
2X2 QSFP CAGE AND PT CONNECTOR A datasheet.pdf
IC OVERVOLT PROTECTION TDFN datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
16BIT/20-BIT BRIDGE TRANSDUCER A/D CONVERTER IC datasheet.pdf
500 MHz, G = +-1 and +2 Triple Video Buffers with Disable IC datasheet.pdf