Diodes Incorporated AZ1086D-1.8TRE1
AZ1086D-1.8TRE1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1086D-1.8TRE1
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A
Datasheet Download
AZ1086D-1.8TRE1.pdf
Availability of AZ1086D-1.8TRE1
QUANTITY
AZ1086D-1.8TRE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1086D-1.8TRE1
Internal Part NumberEIS-AZ1086D-1.8TRE1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)1.5A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1086D-1.8TRE1
Related LinksAZ1086D, AZ1086D-1.8TRE1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1086D-1.8TRE1 Details Description
Related parts for AZ1086D-1.8TRE1
THERMISTOR PTC 3 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 30mA Backlight, Camera Flash 12-LLGA (2x2) datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 100PO datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
762 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 2000VDC datasheet.pdf