Diodes Incorporated AZ1086S-ADJTRE1
AZ1086S-ADJTRE1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1086S-ADJTRE1
Brief Description
IC REG LDO ADJ 1.5A
Datasheet Download
AZ1086S-ADJTRE1.pdf
Availability of AZ1086S-ADJTRE1
QUANTITY
AZ1086S-ADJTRE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1086S-ADJTRE1
Internal Part NumberEIS-AZ1086S-ADJTRE1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - OutputAdj to 1.25V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)1.5A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1086S-ADJTRE1
Related LinksAZ1086S, AZ1086S-ADJTRE1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1086S-ADJTRE1 Details Description
Related parts for AZ1086S-ADJTRE1
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JUMPER CLOSED TOP .1" GOLD BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 20% 2924 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 32A DPAK datasheet.pdf
OSC XO 6.176MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf