Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB30H60CTHE3/81
MBRB30H60CTHE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB30H60CTHE3/81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB
Datasheet Download
MBRB30H60CTHE3/81.pdf
Availability of MBRB30H60CTHE3/81
QUANTITY
MBRB30H60CTHE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB30H60CTHE3/81
Internal Part NumberEIS-MBRB30H60CTHE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If680mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr60µA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB30H60CTHE3/81
Related LinksMBRB30H6, MBRB30H60CTHE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB30H60CTHE3/81 Details Description
Related parts for MBRB30H60CTHE3/81
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 24 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
BG STTSHLD 10X12" 100EA datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf