Diodes Incorporated AZ1117CR-1.5TRG1
AZ1117CR-1.5TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1117CR-1.5TRG1
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.8A SOT89-3
Datasheet Download
AZ1117CR-1.5TRG1.pdf
Availability of AZ1117CR-1.5TRG1
QUANTITY
AZ1117CR-1.5TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1117CR-1.5TRG1
Internal Part NumberEIS-AZ1117CR-1.5TRG1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature-20°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1117CR-1.5TRG1
Related LinksAZ1117CR, AZ1117CR-1.5TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1117CR-1.5TRG1 Details Description
Related parts for AZ1117CR-1.5TRG1
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
NEST & KNIFE ASSEMBLY datasheet.pdf
VIRTEX-7 FPGA VC7203 EVAL KIT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
SHEET ECE089 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf