Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B10-HE3-18
AZ23B10-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B10-HE3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B10-HE3-18.pdf
Availability of AZ23B10-HE3-18
QUANTITY
AZ23B10-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B10-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B10-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B10-HE3-18
Related LinksAZ23B10, AZ23B10-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B10-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23B10-HE3-18
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 70POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 180W datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SWTCH TOP PLNGR SNAP SPDT 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 2.3" datasheet.pdf