Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B11-HE3-18
AZ23B11-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B11-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B11-HE3-18.pdf
Availability of AZ23B11-HE3-18
QUANTITY
AZ23B11-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B11-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B11-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B11-HE3-18
Related LinksAZ23B11, AZ23B11-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B11-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23B11-HE3-18
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA 1005 datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X5MM W/ADH datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X8R 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 100C S 36" RBW FLOAT NI datasheet.pdf