Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B27-E3-18
AZ23B27-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B27-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B27-E3-18.pdf
Availability of AZ23B27-E3-18
QUANTITY
AZ23B27-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B27-E3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B27-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B27-E3-18
Related LinksAZ23B2, AZ23B27-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B27-E3-18 Details Description
Related parts for AZ23B27-E3-18
IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DVI_I - DVI_I A/D CABLE 5M P.WHT datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VCO OSCILLATOR UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf