Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B27-HE3-08
AZ23B27-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B27-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B27-HE3-08.pdf
Availability of AZ23B27-HE3-08
QUANTITY
AZ23B27-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B27-HE3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B27-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B27-HE3-08
Related LinksAZ23B27, AZ23B27-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B27-HE3-08 Details Description
Related parts for AZ23B27-HE3-08
IDC CABLE - MCG20K/MC20F/MCG20K datasheet.pdf
IC CNTRLR NONVOLATILE RAM 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 6V 1.8A SOT-143 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POE+ GIGA-MINIMC, 2TX/SSLX-SM155 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 15.3A 2.9 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf