Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B36-HE3-18
AZ23B36-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B36-HE3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B36-HE3-18.pdf
Availability of AZ23B36-HE3-18
QUANTITY
AZ23B36-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B36-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B36-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B36-HE3-18
Related LinksAZ23B36, AZ23B36-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B36-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23B36-HE3-18
JUMPER-H1500TR/A3048V/H1500TR10" datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL 256TP LN LP 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1900UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf