Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B3V9-HE3-08
AZ23B3V9-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B3V9-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B3V9-HE3-08.pdf
Availability of AZ23B3V9-HE3-08
QUANTITY
AZ23B3V9-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B3V9-HE3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B3V9-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B3V9-HE3-08
Related LinksAZ23B3V, AZ23B3V9-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B3V9-HE3-08 Details Description
Related parts for AZ23B3V9-HE3-08
FIXED IND 100NH 175MA 800 MOHM datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER 86POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SNSW 4A 1/4" PLAN 70507524 datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf