Cornell Dubilier Electronics MMWA2P33K-F
MMWA2P33K-F picture photo
Mfg. Part Number
MMWA2P33K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MMWA2P33K-F.pdf
Availability of MMWA2P33K-F
QUANTITY
MMWA2P33K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MMWA2P33K-F
Internal Part NumberEIS-MMWA2P33K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMWA
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.366" Dia x 0.728" L (9.30mm x 18.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMWA2P33K-F
Related LinksMMWA2, MMWA2P33K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMWA2P33K-F Details Description
Related parts for MMWA2P33K-F
TUBING PTFE .026" ID 100' CLR datasheet.pdf
CONN HEADER 100PS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC26S/AE26M/CSC26S datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14DHVQFN datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf