Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B5V6-E3-08
AZ23B5V6-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B5V6-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B5V6-E3-08.pdf
Availability of AZ23B5V6-E3-08
QUANTITY
AZ23B5V6-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B5V6-E3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B5V6-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B5V6-E3-08
Related LinksAZ23B5V, AZ23B5V6-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B5V6-E3-08 Details Description
Related parts for AZ23B5V6-E3-08
MULTIPLEXER DGTL 8IN HS 16SOP datasheet.pdf
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 150MA NO 4-USFL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf