Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B5V6-G3-18
AZ23B5V6-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B5V6-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B5V6-G3-18.pdf
Availability of AZ23B5V6-G3-18
QUANTITY
AZ23B5V6-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B5V6-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B5V6-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B5V6-G3-18
Related LinksAZ23B5V, AZ23B5V6-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B5V6-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23B5V6-G3-18
CONN RCPT 70POS RTANG .8MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CRIMP CONTACT PIN 20AWG datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 4.4NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-S300-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
LABEL PANEL RAISED datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf