Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B6V2-E3-08
AZ23B6V2-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B6V2-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B6V2-E3-08.pdf
Availability of AZ23B6V2-E3-08
QUANTITY
AZ23B6V2-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B6V2-E3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B6V2-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B6V2-E3-08
Related LinksAZ23B6V, AZ23B6V2-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B6V2-E3-08 Details Description
Related parts for AZ23B6V2-E3-08
IDC CABLE - MKR40K/MC40M/MCG40K datasheet.pdf
IC HDSL ANALOG FRONT END 28SSOP datasheet.pdf
IC REGISTERED HEX 6-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SW SP4T 0.1-2.5GHZ 16-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 850VDC DRAWING T8 datasheet.pdf